آیا دربارۀ داینومترها و کاربرد آن­ها اطلاعاتی دارید؟ اگر با مفاهیم نیرو و گشتاور آشنا باشید، حتماً تابه‌حال نام دستگاه داینومتر را شنیده‌اید. برای آشنائی بیش­تر با مفهوم نیرو و تست دستگاه داینامیتر در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

دستگاه داینومتر چیست؟

دستگاه داینومتر یا به‌اختصار” داینو”، ابزاری کاربردی برای اندازه‌گیری نیرو، گشتاور نیرو و یا قدرت و توان تولیدی یک موتور است. توان تولیدی یک موتور یا محرک‌های چرخان را می‌توان بر اساس اندازه‌گیری هم‌زمان گشتاور و سرعت چرخش محاسبه کرد.

دستگاه داینومتر جهت اندازه‌گیری گشتاور موردنیاز برای چرخش موتورهای آبی همانند پمپ‌ها نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. داینومترهای مورداستفاده برای محاسبه گشتاور پمپ‌ها با نام داینومتر جذبی یا غیرفعال و سایر داینومترها با عنوان داینومتر فعال یا جهانی (کاربری عمومی) شناخته می‌شود.

توان تولیدی یک دستگاه یا موتور چرخان از حاصل‌ضرب گشتاور و سرعت زاویه‌ای آن تعیین می‌شود. به همین جهت، ساخت دستگاه داینامیتر بر اساس میزان قدرت گشتاور موتور مربوطه است.

کاربرد دستگاه داینومتر

دستگاه داینومتر علاوه بر تعیین و اندازه‌گیری سرعت گشتاور و توان تولیدی موتورهای محرکه، کاربردهای دیگری نیز دارد. آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا، از دستگاه داینومتر شاسی جهت تست آلایندگی و محرک‌های انتشار آلودگی استفاده می‌کند.

این تکنولوژی نسبتاً جدید در کشورهای دیگر نیز رواج یافته و در اکثر کاربری‌ها به‌عنوان تست آلایندگی به کار گرفته می‌شود. دستگاه‌های داینومتر علاوه بر کاربری‌های ساده همانند موارد بالا، به‌عنوان کالیبراسیون کنترل‌کننده‌های موتور و تریبولوژی نیز کاربرد دارد.

کارکرد دستگاه داینومتر جذبی یا پمپی بستگی به فشار آب وارد شده داشته و بر اساس میزان جریان آب، مقاومت موردنظر را ایجاد خواهد کرد. فشار آب کنترل شده سبب شده تا در بخش‌های مختلف، آب به‌صورت متناسب هدایت شود.

نیروی گریزازمرکز، فشار آب را به‌صورت مداوم افزایش و کاهش داده و در پی تغییر شتاب، جریان آب توسط دستگاه داینومتر فشار متناسب را اندازه‌گیری کرده و مطابق با فشار استاندارد، آب تخلیه شود.

عملکرد دستگاه داینومتر

دستگاه داینومتر جذبی، به‌عنوان محرک‌های اصلی آزمایش و تست سرعت به کار گرفته می‌شود. کارکرد صحیح دستگاه داینومتر، متناسب با فشار جریان ورودی بوده و بایستی قابلیت تعیین گشتاور در هر سرعت و میزان بار را داشته باشد.

داینومترهای جذبی به لحاظ کارکرد با انواع داینومترهای اینرسی متفاوت هستند. داینومترهای اینرسی یا گریزازمرکز تنها به‌واسطه قدرت و اندازه‌گیری توان لازم برای شتاب دادن غلتک‌های محرک و تغییر در شتاب ورودی باتوجه‌به میزان نیروی گریزازمرکز، عملکرد صحیحی دارند.

داینومترهای جذبی معمولاً به ابزارهایی جهت اندازه‌گیری دقیق گشتاور و سرعت و توان تولیدی موتور مجهز بوده و شرکت‌های سازنده دستگاه‌های داینومتر از برندهای معتبر تجهیزات برای افزایش کیفیت محصول نهائی استفاده می‌کنند. توان تولیدی جذب شده توسط دستگاه داینومتر به گرما تبدیل شده و در هوای محیط انتشار می‌یابد.

به‌طورکلی، داینومترهای جذبی به دو سیستم کنترلی برای انتقال گرما و توان تولیدی موتور مجهز می‌شوند. این مدل از دستگاه‌های داینومتر، گشتاوری را که برای ایجاد مهار ثابت جهت چرخش شفت موتور نیاز است، تولید و اندازه‌گیری می‌کند.

انواع دستگاه داینومتر

به‌طورکلی، دو نوع دستگاه داینومتر در صنعت خودروسازی و صنایع تولیدی مورداستفاده قرار می‌گیرد. دستگاه داینومتر شاسی و جذبی.

دستگاه داینومتر شاسی

داینومتر شاسی، قطعه‌ای آزمایشی بوده که در اندازه‌گیری ورودی محرک و گشتاور تولیدی چرخ‌های خودرو مورداستفاده قرار می‌گیرد. داینومتر شاسی، قدرت و توان مکانیکی خودرو را در چرخ‌های محرک بر اساس بار وارده اندازه‌گیری می‌کند. خرید دستگاه داینومتر در صنایع بالا و دیگر کاربری‌های صنعتی رایج است.

نقش داینومتر شاسی

داینومتر شاسی در طرح های تک، دو و چهار محور در صنایع خودروسازی و صنعتی کاربرد دارد. نقش داینومتر شاسی در صنایع خودروسازی و صنعتی به شرح زیر است:

 • تست آلایندگی خودرو مطابق با مقررات ملی و بین‌المللی سازمان حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا
 • عملکرد سیستم‌های عیب‌یابی داخلی (OBD)، تحت شرایط بارگذاری و شبیه‌سازی‌شده
 • بهره‌برداری از سیستم‌های کنترلی خودرو و تستر ترمز
 • کاهش لرزش و سختی (درگذشته از دستگاه داینومتر شاسی، جهت کاهش نویز و صدای جغجغه در هنگام عبور از سرعت‌گیرهای خیابان استفاده می‌شد).
 • تست توانائی رانندگی در جاده­های مختلف و شبیه‌سازی‌شده
 • تست انطباق ایمنی الکترومغناطیسی
 • تست قدرت سیستم‌های خنک‌کننده خودرو
 • تنظیم و عیب‌یابی خودرو پس از فروش

داینومتر جذبی

ایده ساخت دستگاه داینو جذبی جهت انتقال انرژی تأمین شده موتور شکل گرفت. دستگاه داینومتر ترمز و هیدرولیک از نمونه داینومترهای جذبی هستند. داینوهای جذبی در اصل مجموعه‌ای از کرنش سنج‌ها بوده که بر روی شفت دوار ثابت شده‌اند. شکل زیر نمونه‌ای از داینومترهای جذبی با عملکرد و جای‌گذاری صحیح قطعات است.

 • داینومتر ترمز هیسترزیس
 • مورداستفاده جهت تست ترمز موتورهایی با سرعت بالا
 • نوع HD: خنک‌کننده با فن بدون منبع خارجی
 • نوع AHD: خنک‌کننده با هوای فشرده
 • نوع BHD: خنک‌کننده توسط دمنده اختصاصی

 داینومتر ترمز Prony

این نوع داینومتر یکی از ساده‌ترین دستگاه‌های داینو جهت کنترل و اندازه‌گیری سیستم ترمز است. سیستم ترمز همان‌طور که در عکس نشان‌داده‌شده است؛ از یک بلوک چوبی، قاب، طناب، کفشک ترمز و فلایول تشکیل شده است.

اساس کار این دستگاه بر تبدیل نیرو به گرما به‌واسطه نیروی اصطکاک استوار بوده و جهت افزایش اصطکاک بایستی پیچ‌های فنری بلوک چوبی متصل به کفشک را سفت کرد. به میزانی که اصطکاک خشک افزایش بیابد، گرمای بیش­تری تولید شده و بالتبع نیروی بیش­تری بر کفشک ترمز وارد می‌شود.

دستگاه داینو ترمز طناب

این دستگاه، نوعی کاربری از دستگاه‌های داینو جهت اندازه‌گیری توان و قدرت ترمز خودرو است. همان‌طور که در شکل زیر می‌بینید؛ چرخش طناب بر روی شفت سبب ایجاد نیرو می‌شود. یک سر طناب به فنر و سر دیگر آن به دستگاه بارگیری متصل بوده که چرخش آن به‌دور شفت، سبب تبدیل گرما به نیرو می‌شود. ارزان و قابل‌دسترس بودن این نوه داینومترها از مزیت‌های آن محسوب شده و بالعکس تغییر اصطکاک متناسب با دما و عدم دقت کافی در اندازه‌گیری نیرو از نقاط ضعف این مدل به شمار می‌رود.

آیا ریمپ با داینو برای خودرو نیاز است؟

ریمپ خودرو کاری تخصصی و پیچیده برای بهبود سازی شرایط خودرو و به نوعی کنترل سیستم های خودرو است. شناخت کامل موتور و سیستم های کنترلی خودرو برای کار ریمپ الزامی است.

ریمپ با داینو یا همان دستگاه داینومتر، یکی از رایج‌ترین شیوه‌های ریمپ خودرو بوده که هزینه آن با توجه به عوامل مختلفی تعیین می‌شود. ریمپ خودرو با داینو از شیوه‌های با بازدهی بالا و ریسک پایین است.

سخن پایانی

مشتریان امروزی، به دنبال قدرت و سرعت عمل بالائی بوده و همواره محصولاتی جهت آسانی امور خود انتخاب می‌کنند. امروزه، بزرگ‌ترین و کاربردی‌ترین دستگاه اندازه‌گیری گشتاور و توان تولیدی با نام دستگاه داینومتر در بازار عرضه شده که فعالان صنعت خودروسازی از حامیان اصلی خرید دستگاه داینو هستند.

انواع مختلف دستگاه داینومتر برای صنایع مختلفی از جمله خودرو سازی، تست های آلایندگی و سیستم های کنترلی خودرو به کار گرفته می شود.

وب‌سایت گاراژ من این افتخار را داشته که انواع دستگاه‌های داینومتر شاسی و جذبی را باکیفیت بالا در اختیار مصرف‌کنندگان قرار داده و به‌عنوان بهترین فروشنده در زمینه تجهیزات خودروسازی شناخته شود. خرید دستگاه داینومتر باکیفیت تنها از طریق سایت‌های معتبر امکان‌پذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *